Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Szwajcaria
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Szwajcarii

Szwajcaria – pociągiem przez kraj czekoladą płynący

Od 8900 zł / os. 9 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Szwajcaria — Lucerna, Lauterbrunnen, Zermatt, Sankt Moritz, Zurych

Szwajcaria zachwyca różnorodnością! Tutejsze krajobrazy zmieniają się jak w kalejdoskopie, alpejskie łąki kuszą soczystą zielenią, strome szczyty i górskie przełęcze wabią zarówno amatorów pieszych wędrówek, jak i zapalonych narciarzy, rozległe jeziora, w których tafli przeglądają się malownicze wioski, zachęcają do przejażdżek kajakiem, a eleganckie miasta emanują dyskretną atmosferą luksusu. Odwiedźcie Szwajcarię w pigułce, czyli Lucernę, sprawdźcie, dlaczego Tolkien wzorował się na Lauterbrunnen, kreując baśniową krainę elfów, zobaczcie najsłynniejszą górę świata – Matterhorn, podziwiajcie widoki z pokładu Glacier Express, poznajcie stolicę zimowych sportów – Sankt Moritz. Wybierzcie się na wakacje w Szwajcarii i sprawdźcie, czy w tym kraju naprawdę wszystko działa jak w zegarku!

 • Poznaj najpiękniejsze miasto Szwajcarii – Lucernę
 • Przejedź się kultowym pociągiem Glacier Express
...

Szwajcaria i Mediolan – przygoda w Alpach i stolicy mody

Od 12300 zł / os. 12 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Włochy, Szwajcaria — Lucerna, Lauterbrunnen, Zermatt, Sankt Moritz, Lugano, Mediolan

Szwajcaria: kraj słynący nie tylko z czekolady, zegarków i bogactwa, lecz przede wszystkim z upajającego świeżością górskiego powietrza, lśniących czystością, historycznych miast i zapierających dech w piersi górskich pejzaży. Włochy: styl, rozmach, temperament i sztuka! Podczas Waszej wycieczki po Szwajcarii odwiedzicie jej najpiękniejsze miasto – Lucernę, będziecie rozkoszować się widokami Alp Berneńskich, poznacie kryjący się w cieniu Matterhornu Zermatt i zachwycicie się spektakularnymi widokami, jakie roztaczać się będą przed Wami w czasie podróży Glacier i Bernina Express. Na koniec czeka Was jeszcze odpoczynek w pięknym Lugano i zakupowe szaleństwo w światowej stolicy mody, Mediolanie!

 • Poznaj najsłynniejsze miasta Szwajcarii: Lucernę, Zermatt, Sankt Moris i Lugano
 • Podziwiaj unikatowe widoki górskich szczytów, jezior i przepaści podczas odkrywania Szwajcarii pociągiem
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT + 1

 3. Stolica

 4. Berno

 5. Populacja

 6. 8 530 000

 7. Powierzchnia

 8. 41 285 km2

 9. Język

 10. niemiecki, włoski, francuski, romansz

 11. Waluta

 12. Frank szwajcarski (1 CHF to 100 centymów). Banknoty posiadają nominały 1000, 200, 100, 50, 20, 10 CHF, a monety 5, 2, 1, 1/2 CHF, a także 20, 10 i 5 centymów.

  1 USD – 0,92 CHF
  1 PLN – 0,24 CHF

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP podróżujący do Szwajcarii nie są zobowiązani do posiadania wiz na okres pobytu do 90 dni. Szwajcaria jest członkiem Strefy Schengen, dzięki czemu obywatele krajów członkowskich, w tym Polski, nie są zobowiązani do przechodzenia obowiązkowych kontroli granicznych, należy jednak posiadać ważny dowód osobisty lub paszport na wypadek ewentualnych kontroli ze strony odpowiednich władz.

 3. Szczepienia

 4. Przed podróżą do Szwajcarii nie ma obowiązku szczepienia ochronnego, warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio (ok. 150 zł) oraz żółtaczce pokarmowej (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. W restauracjach i barach napiwki zazwyczaj doliczane są już do rachunku, więc nie ma obowiązku pozostawiania dodatkowych sum pieniężnych w lokalach. Mile widziane jest jednak zaokrąglenie kwoty na rachunku do pełnej liczby lub… serdeczny uśmiech skierowany do obsługi.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia w Szwajcarii są znacznie wyższe od cen polskich. Szwajcaria od lat plasuje się na podium najbogatszych krajów świata, dlatego też ceny produktów w tym kraju znacznie różnią się od tych w polskich sklepach i restauracjach. Jak w każdym przypadku w Szwajcarii za wysokimi kosztami podąża jakość.

  Przykładowe ceny:

  Posiłek w taniej restauracji – około 25 CHF
  Kolacja dla dwóch osób w lepszym lokalu – 100 CHF
  Potrawy z ulicznego grilla – około 10 CHF
  Lokalne piwo beczkowe w restauracji – około 7 CHF
  Kawa w restauracji – 4,5 CHF
  Woda mineralna 1,5 l – 0,93 CHF
  Piwo 0,5 l – 1,9 CHF
  Wino 0,7 l – 14 CHF
  Pomarańcze 1 kg – 1,1 EUR
  Coca cola 1,5 l – 1,4 EUR
  Oliwa z oliwek 1 l – 5 EUR
  Lokalny ser 1 kg – około 15–50 CHF
  Ser Gruyere 500 g – około 11 CHF

 9. Ciekawostki
  • W Szwajcarii obowiązują 4 języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz. Języki te, szczególnie wśród ludności zamieszkującej odseparowane w przeszłości doliny górskie, wykształciły dodatkowo wiele lokalnych dialektów. Sama szwajcarska odmiana języka niemieckiego znacznie różni się od formy oficjalnej.
  • Różnorodność językowa wiąże się ściśle z różnorodnością kulturową. Regiony, w których dominuje dany język, determinują przejawy różnych zachowań i cech krajobrazów kulturowych (szczególnie architektury miejskiej i wiejskiej) – społeczność włoskojęzyczna prezentuje zachowania północnowłoskie, francuskojęzyczni francuskie, niemieckojęzyczne zbliżone są do kultury germańskiej, zaś ludność mówiąca w języku romansz cechują szczególne alpejskie zwyczaje. Nie tylko cechy kulturowe sprawiają, że regiony Szwajcarii się od siebie różnią – związane są one także z cechami krajobrazu, a na terytorium kraju można znaleźć zarówno niziny, jak i wysokie szczyty i duże jeziora.
  • Szwajcaria jest drugą najstarszą w Europie republiką, a także jedną z najstarszych konfederacji i demokracji świata. Pierwsze zjednoczenie kantonów, będące wydarzeniem, które dało początek Szwajcarii, nastąpiło w 1291 roku.
  • Nazwa państwa wywodzi się od nazwy kantonu Schwyz, który był inicjatorem powstania konfederacji szwajcarskiej w XIII wieku.
  • Szwajcarzy jako naród nie wykazują jedności ani pod względem językowym, ani pod względem wyznaniowym. To naród alpejski, który połączony jest wzajemnie historią, ideałami oraz… miłością do gór!
  • Stolicą Szwajcarii jest Berno, które pod względem wielkości znajduje się dopiero na 5 miejscu wśród miast kraju. Największym ośrodkiem miejskim, a zarazem centrum gospodarczym Szwajcarii, jest Zurych.
  • Szwajcarskie wino jest naprawdę wyśmienite! Wewnątrz kraju znajduje się kilka regionów winiarskich, wśród których znajdziemy winnice w Lavaux wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Szwajcarii rosną szczepy winogron występujące wyłącznie tutaj: to między innymi Chasselas, Arvine, Aminge czy Gamaret. Jedynie 1-2% szwajcarskiego wina jest eksportowane poza granice kraju, co sprawia, że wśród smakoszy znajduje się ono w gronie pożądanych trunków.
  • Szwajcaria słynie z kolejek i kolei, zaś wśród nich kilka zasługuje na szczególną uwagę. Koleje Retyckie to charakterystyczne, czerwone, panoramiczne pociągi, których dwie linie zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – są to trasy prowadzące przez przełęcze Albula oraz Bernina (fragmenty tras Glacier Express oraz Bernina Express). Szwajcaria może pochwalić się również najbardziej stromą kolejką zębatą świata, która prowadzi znad Jeziora Czterech Kantonów na szczyt masywu Pilatus, a stopień jej nachylenia osiąga 48%, oraz najwyżej w Europie położoną stacją kolei regularnej, którą można dojechać na Przełęcz Jungfrau, na wysokość 3454 m n.p.m. Fragment tej trasy został wykuty w ścianach góry Eiger, co świadczy o geniuszu szwajcarskiej inżynierii. W Szwajcarii znajduje się ponad 700 kolejek górskich.
  • Na terytorium Szwajcarii znajduje się 48 czterotysięczników, z których najwyższe szczyty to Dufourspitze (4634), Nordend (4609), Zumsteinspitze (4563) oraz Signalkuppe (4554). Na terytorium kraju znajduje się także jedna z najsłynniejszych oraz najbardziej obfotografowana góra świata – Matterhorn (4478), posiadająca charakterystyczny piramidalny kształt stanowiący pierwowzór wyobrażenia góry w sztuce. W grono najbardziej znanych szczytów wpisują się także Eiger, Jungfrau, Monch oraz Piz Bernina. Szeroko rozpoznawalnymi masywami są Monte Rosa oraz Pilatus.
  • Dolina Lauterbrunnen uznawana jest za jedną z najpiękniejszych dolin górskich świata. Z pionowych, ponad 200-metrowych ścian spływają ku dnie Lauterbrunnental 72 wodospady. Dolina robi niezwykłe wrażenie nie tylko na dzisiejszych przyjezdnych – w XIX wieku miejsce to odwiedził J.R.R. Tolkien, który oczarowany magicznym widokiem postanowił uwiecznić go na kartach swoich powieści, tworząc na jego podstawie baśniowe, elfickie Rivendell.
  • Infrastruktura turystyczna w Szwajcarii jest bardzo rozwinięta. Łączna długość oznakowanej sieci turystycznych szlaków pieszych przekracza 65 000 km, co pozwoliłoby niemal 1,5 razy okrążyć kulę ziemską. W szwajcarskich Alpach Pennińskich poprowadzono najwyżej położony szlak pieszy w Europie, który w najwyższym punkcie osiąga 3610 m n.p.m. i prowadzi na szczyt Barrhorn.
  • W Szwajcarii znajduje się 11 miasteczek i wiosek w 100% wyłączonych z ruchu samochodowego, co pozwala na prawdziwy odpoczynek w pełnej zgodzie z naturą.
  • Kraj słynie z wyśmienitej czekolady, którą uwielbia każdy Szwajcar, niezmiennie od 200 lat! Znane globalnie marki takie jak Lindt, Toblerone czy Callier zachwycają podniebienia. Bogata tradycja i wyjątkowa jakość produktów są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szwajcarii. Odwiedzając ten kraj nie tylko możecie rozkoszować się ich smakiem, ale także wziąć udział w tematycznych wycieczkach, np. przejechać się pociągiem czekoladowym przez Golden Pass czy wziąć kąpiel w czekoladzie.
  • Szwajcarska precyzja objawia się między innymi w idealnie działających zegarkach, których jakość słynna jest na całym świecie. Do największych marek należą Atlantic, Adriatica, Roamer, Glycine i Doxa.
  • Szwajcarzy wytworzyli ponad 450 rodzajów sera, z których najbardziej znanymi są ementaler, gruyere, raclette oraz appenzeller. Duża różnorodność związana jest ze specyfikacją terenu, na którym powstały, pochodzeniu mleka oraz czynnikami kulturowymi. Z połączenia różnych gatunków serów powstaje popularne fondue.
  • Szwajcarzy są bardzo dumni ze swojego wiejskiego, alpejskiego pochodzenia. Lokalne nawiązania do bogatej przeszłości szwajcarskich wiosek można znaleźć w wielu dziedzinach życia codziennego.
  • Szwajcaria plasuje się w czołówce najbardziej przyjaznych środowisku krajów świata. Przeszło 15% powierzchni kraju pokrywają obszary chronione w formie parków natury oraz jednego parku narodowego – Swiss National Park, a także Rezerwatu Biosfery UNESCO Entlebuch.
  • Oferta i baza turystyczna Szwajcarii umożliwia różne tematyczne wyjazdy. Gęsta sieć szlaków pieszych, rowerowych, kolejkowych czy drogowych wiąże się tutaj z licznymi udogodnieniami ważnymi w związku z danym typem turystyki, w tym hotelami tematycznymi (np. Swiss Bike Hotels), dzięki którym zwiedzanie Szwajcarii w różnoraki sposób będzie bezproblemowe.
  • Na terenie Szwajcarii znajduje się najdłuższy lodowiec Alp – Aletschgletscher, którego jęzor przekracza 22 km. Niestety z każdym rokiem lodowiec cofa się na skutek globalnego ocieplenia.
  • Globalne ocieplenie uderza w Szwajcarię z ogromną siłą. Według badań, przy postępującym wzroście średniej rocznej temperatury, do 2100 roku mogą zniknąć wszystkie alpejskie lodowce znajdujące się na terytorium kraju, a od 2050 roku uprawianie sportów zimowych może być niemal niemożliwe.
  • Znany naukowiec Albert Einstein pod koniec XIX wieku zrzekł się obywatelstwa niemieckiego i po kilku latach życia bez tożsamości narodowej przyjął w 1901 roku obywatelstwo Szwajcarii, w której stolicy – Bernie, mieszkał i pracował. Choć za swojego życia posiadał obywatelstwa 4 różnych krajów, to szwajcarskiego nigdy się nie zrzekł. Do grona znanych Szwajcarów wpisują się także tenisista Roger Federer i architekt Le Corbusier. Mieszkańcem Szwajcarii był również religijny reformator Jan Kalwin – Francuz mieszkający i działający w Genewie.
  • Brak dostępu do morza nie przeszkodził Szwajcarom w posiadaniu marynarki wojennej. 7 okrętów wojskowych ulokowano na Jeziorze Bodeńskim.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Różnorodność wszechobecna w kraju nie mogła ominąć szwajcarskiej kuchni. Na równi z językowymi różnicami można zauważyć tutaj wpływy kulinarne sąsiednich krajów. Należy wyróżnić jednak trzy wspólne grupy produktów, które nie tylko stanowią dużą część codziennej diety, ale są dla Szwajcarów nieodłączną częścią kultury. To sery, wino oraz czekolada. Tradycyjna kuchnia szwajcarska jest prosta, kaloryczna, tłusta i bardzo pożywna. Wiele potraw pochodzi z wiejskich terenów alpejskich, których mieszkańcy w jak największym stopniu musieli wykorzystać posiadane produkty – mnóstwo rodzajów serów, które powstały na skutek przetwarzania i przechowywania w odpowiedni sposób, rozmaite, często nieokreślone, wręcz przypadkowe dodatki do potraw, zaś wszystko to okraszone wyjątkowym smakiem.

  Z uwagi na ukształtowanie terenu oraz dostęp do półproduktów Szwajcarzy wytworzyli ponad 450 rodzajów sera. Odwiedzając ten kraj zdecydowanie warto rozsmakować się w popularnych gatunkach, takich jak ementaler, gruyere oraz raclette, który jest także nazwą tradycyjnej potrawy. Raclette jako potrawa to ser topiony, który następnie podawany jest z różnymi dodatkami, na przykład ogórkiem konserwowym, marynowanymi cebulkami, ziemniakami czy musem jabłkowym. Potrawa ta w przeszłości była popularna wśród pasterzy, którzy podgrzewali sery nad paleniskami podczas wypasu. Słynnym daniem jest także fondue – to również potrawa, która wywodzi się z górskich wsi. Jest to połączenie różnych rodzajów sera oraz białego wina, w których po stopieniu zanurza się dodatki, na przykład warzywa lub pieczywo. W restauracjach można spróbować kilku rodzajów makaronów podawanych ze stopionym tartym serem oraz owocowymi musami, szczególnie jabłkowym. W kanon narodowych potraw wpisało się również rösti – to duże smażone placki ziemniaczane podawane często, o dziwo, ze stopionym serem. Kuchnia szwajcarska obfituje w dania mięsne, podawane przykładowo w formie kiełbas.

  A co ze słodkości? Czekolada! To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szwajcarii na całym świecie. Jest wszechobecna, a jej smak i jakość stoją zawsze na najwyższym poziomie. Produkowana od 200 lat, niezmiennie rozkoszuje podniebienia. Czekoladowe fondue, różnorakie dodatki, w tym suszone owoce czy kwiaty – szwajcarskie czekolady zachwycają w każdej postaci.

  Rozmyślając nad posiłkiem warto pochylić się nad kartą win – szwajcarskie wina są wyśmienite, produkowane w kilku regionach kraju. Co więcej, jedynie 1–2% tego szlachetnego trunku przeznaczone jest na eksport, dlatego stanowi nie lada gratkę dla smakoszy.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Najstarsze ślady człowieka odnalezione na terytorium Szwajcarii pochodzą sprzed około 150 000 lat. Jednymi z ciekawszych obiektów archeologicznych z czasów prehistorycznych są pozostałości osad budowanych na palach nad Jeziorem Zuryskim oraz innych szwajcarskich zbiornikach wodnych. Ich wiek datuje się na około 4000 rok p.n.e. Plemiona celtyckie zamieszkujące w owym czasie ziemie szwajcarskie mieszkały w takich osadach aż do początku pierwszego tysiąclecia p.n.e. W IV wieku p.n.e. na terytorium Szwajcarii przemieściły się plemiona Helwetów, od których wzięła się późniejsza nazwa łacińska kraju. W I wieku p.n.e. na tereny te przybyli Rzymianie włączając je w granice Imperium i tworząc tu 5 prowincji. Z uwagi na ich dogodne położenie, już od dawnych czasów przez dzisiejsze Alpy Szwajcarskie przebiegały niezwykle ważne drogi transalpejskie.

  Po wyparciu Rzymian ziemie te zostały podzielone między kilka królestw, które miały fundamentalny wpływ na kształtowanie się języków miejscowej ludności. W 1291 roku powstała pierwsza szwajcarska Konfederacja – przymierze zainicjował region Schwyz, który wraz z Uri oraz Unterwaldem utworzył unię – ten rok przyjmuje się za datę powstania Szwajcarii. Z kolejnymi latami i wiekami do sprzymierzonych kantonów zaczęły dołączać kolejne. Burzliwe stulecia wypełnione wojnami (w tym Wojnami Burgundzkimi), konfliktami na tle religijnym oraz epidemiami i podbojami, doprowadziły w 1648 roku do proklamowania niepodległości.

  W XVIII wieku Szwajcaria znalazła się pod zwierzchnictwem Francji, po której nadszedł czas wojny domowej. W 1874 roku powstało państwo federalne – jedno z najstarszych na świecie. Okres wojen światowych był ciężką próbą zachowania neutralności i niepodległości oraz walki z kryzysem, podczas którego Szwajcaria stanowiła pożądany kąsek między innymi dla III Rzeszy. Po II wojnie światowej nastał czas rozwoju technologicznego i gospodarczego, kiedy to Szwajcaria stała się jednym z najbogatszych krajów świata. Od 1996 roku jest członkiem NATO, zaś od 2002 ONZ.

 3. Geografia

 4. Około 70% powierzchni Szwajcarii znajduje się na obszarach górskich. Kraj podzielony jest pomiędzy 3 główne strefy geograficzne – Wyżynę Szwajcarską, na której mieszka większość społeczeństwa, Jurę oraz Alpy. Alpy zajmują ponad 60% powierzchni Szwajcarii, zaś zamieszkane są jedynie przez około 11% ludności państwa. Na obszarze Szwajcarii znajduje się 48 alpejskich czterotysięczników, z których najwyższy – Dufourspitze osiąga wysokość 4634 m n.p.m. Najbardziej znaną górą jest Matterhorn, który wznosi się na południu kraju jako szczyt graniczny Szwajcarii oraz Włoch. To najczęściej fotografowana góra świata, a jest kształt należy do najbardziej rozpoznawalnych. Na terytorium kraju znajduje się mnóstwo malowniczych miejsc o globalnej randze, w tym jedna z najpiękniejszych górskich dolin świata – Lauterbrunnen. Liczba jezior w Szwajcarii przekracza 1500, największym z nich jest Jezioro Genewskie położone w południowo–zachodniej części kraju.

  W Szwajcarii panuje typ klimatu umiarkowanego. Z reguły pozbawiony jest on silnych mrozów, upałów oraz wysokiej wilgotności. W regionach alpejskich pokrywa śnieżna może zalegać przez sporą część roku, a w obszarach wysokogórskich przez cały rok. Wyższe partie charakteryzują się występowaniem lodowców, których w pierwszej dekadzie XXI wieku w granicach kraju można było doliczyć się około 1500. Kanton Ticino odznacza się na tle innych regionów występowaniem cech zbliżonych nieco bardziej do klimatu śródziemnomorskiego, który możliwa uprawę palm oraz cytrusów.

 5. Kultura i religia

 6. Szwajcarzy tworzą społeczeństwo bardzo zróżnicowane zarówno pod względem językowym, jak i wyznaniowym oraz kulturowym. Kraj podzielony jest na 4 strefy językowe: niemieckojęzyczną (ok. 63,3% ludności), francuskojęzyczną (ok. 22,7% ludności), włoskojęzyczną (ok. 8,1% ludności) oraz trzyjęzyczną, którą zamieszkują obywatele posługujący się językami niemieckim, włoskim, a także retoromańskim – romansz (0,5% ludności). Każda z grup językowych charakteryzuje się własnymi tradycjami oraz naleciałościami kulturowymi pochodzącymi z sąsiednich krajów: Niemiec, Francji oraz Włoch, a także tradycyjnymi, oryginalnymi cechami alpejskimi. Wspólnym mianownikiem łączącym Szwajcarów są góry, które zdeterminowały wiele kulturowych cech wspólnych. Silna izolacja występująca w poprzednich wiekach w regionach alpejskich doprowadziła do powstania ogromnej liczby (jak na tak niewielkie społeczeństwo) dialektów, szczególnie w części niemieckojęzycznej. Język niemiecki w odmianie szwajcarskiej znacznie różni się od oficjalnej wersji tego języka.

  Szwajcarzy zróżnicowani są również pod względem wyznaniowym. Zgodnie ze spisem powszechnym przeprowadzonym w 2015 roku 38% ludności Szwajcarii zadeklarowało się jako katolicy, a 27% jako protestanci. 5% ludności podało wyznanie muzułmańskie, 0,5% buddyzm, a 0,3% judaizm. 21,4% nie określiło przynależności religijnej do którejkolwiek ze wspólnot.

  Mimo różnic językowych i religijnych Szwajcarzy wykazują liczne cechy wspólne, wśród których należy wyróżnić punktualność, elegancję, dokładność, przyjazne nastawienie oraz gościnność powiązane z zachowaniem pewnego społecznego dystansu. Szwajcarzy są dumni ze swoich wiejskich, alpejskich tradycji, które kultywują przy wielu okazjach przywdziewając kolorowe stroje ludowe oraz grając na instrumentach, w tym popularnym rogu alpejskim – Alphorn, wykorzystywanym do dziś przez pasterzy w celu komunikacji na duże odległości. Instrument ten swoją długością może sięgać 4 metrów. Klasztor w Sankt Gallen był jednym z głównych miejsc kształtowania się chorału gregoriańskiego, zaś szwajcarscy naukowcy wywarli duży wpływ na kulturę i naukę – 28 Szwajcarów (lub mieszkańców Szwajcarii) zostało laureatami Nagrody Nobla w różnych dziedzinach.

Zwiń

Inspiracje podróży do Szwajcarii

Kiedy jechać do Szwajcarii?

Szwajcaria znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego z wyraźnie zaznaczonymi czterema porami roku, podczas których z reguły nie występują okresy wysokich mrozów, upałów czy silnych opadów. Cechy klimatu oraz pogoda zmieniają się wraz z ukształtowaniem terenu i wysokością nad poziomem morza, toteż dzięki temu Szwajcaria znajduje się w kręgu kierunków całorocznych. Od kwietnia do czerwca następuje rozkwit drzew owocowych i kwiatów, a trawy mienią się soczystą zielenią. Od końca września liście drzew przybierają rdzawe i złote barwy – w tym okresie, trwającym aż do końca listopada, Szwajcaria wygląda wyjątkowo pięknie. Temperatury wiosną i jesienią wahają się od 8 do 15°C, latem – od 18 do 30°C, zaś zimą, podczas której Szwajcaria przyciąga do siebie miłośników sportów zimowych, od 2 do 7°C, a w obszarach wysokogórskich spadają poniżej 0°C, choć ekstremalne mrozy zdarzają się bardzo rzadko.

Wybierając się na górskie wędrówki należy zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór, gdyż warunki pogodowe w górach mogą zmieniać się gwałtownie, a wraz z wysokością n.p.m. temperatura maleje.

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować