Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Oman
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty wakacji w Omanie

Oman & Zanzibar

Od 16 600 zł / os. 12 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Tanzania i Zanzibar, Oman — Maskat, Jebel Shams, Jebel Akhdar, Wahiba Sands, Zanzibar

Oman to kraj o wspaniałej różnorodności. Surowa, dzika pustynia, kamienne łańcuchy wysokich wzgórz, poprzecinanych skalistymi wąwozami, bujne ogrody i plantacje daktyli, egzotyczne targowiska jak z Baśni 1001 Nocy, nad którymi unosi się zapach kadzidła. Zobaczcie wspaniałe meczety i pałace w Maskacie, przemierzcie wyboiste, górskie szlaki, popływajcie w chłodnych wadi, zanocujcie na pustyni pod gwiazdami aby na koniec udać się do dawnej kolonii Omanu, na Zanzibar, gdzie czekają na Was złociste plaże i wonne plantacje przypraw.

 • Wybierz się na wycieczkę po Maskacie z przewodnikiem
 • Poznaj orientalną architekturę i arabską kulturę Omanu podczas wycieczki objazdowej
...

Wakacje w Omanie - Zapach Orientu

Od 7600 zł / os. 9 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Oman — Maskat, Nizwa, Jebel Shams, Wahiba Sands, Sur

Oman to mało znana perełka Półwyspu Arabskiego. Zapraszamy w podróż do kraju pachnącego kadzidłem – przez kolorowe i gwarne targi Maskatu, niekończące się piaski pustyni, majestatyczne góry Al -Hadżar, antyczne forty i porośnięte bogatą roślinnością doliny. Spokojne wybrzeże Omanu to przepiękne plaże i relaks w niezmąconej ciszy. Wybierzcie się na niezapomniane wakacje do Omanu, a poznacie prawdziwą arabską kulturę!

 • Zobacz imponujący Wielki Meczet w Maskacie
 • Kup kadzidła, przyprawy i kaszmirowe tkaniny na najstarszym targu w Omanie
...

Zagadki Iranu i plaże Omanu

Od 14300 zł / os. 12 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Oman, Iran — Teheran, Sziraz, Persepolis, Yazd, Isfahan, Półwysep Musandam

Iran wita Was z otwartymi ramionami, uchylając drzwi do swych pachnących orientalnymi przyprawami tajemnic. Przed Wami kwintesencja Persji – baśniowe meczety i pałace, zatrzymane w czasie wioski, bezkres dzikiej pustyni, pełne zapachów i barw targowiska oraz przedwieczna historia, zaklęta w każdym kamieniu dumnego Persepolis. Na koniec Waszej wycieczki do Iranu czeka Was wypoczynek. Zanurzycie się w turkusowych wodach Morza Arabskiego u wybrzeży Omanu!

 • Zachwyć się urodą i bogactwem mozaik najpiękniejszych irańskich meczetów
 • Targuj się na gwarnych bazarach Isfahanu i Szirazu
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +4

 3. Stolica

 4. Maskat

 5. Populacja

 6. 3 632 mln

 7. Powierzchnia

 8. 309 500 km2

 9. Język

 10. Oficjalny język to arabski. W powszechnym użyciu jest również język angielski.

 11. Waluta

 12. Rial omański (OMR) to oficjalna jednostka walutowa Omanu. 1 rial to 1000 baiza. W obiegu dostępne są następujące monety i banknoty: 100 baiza, 200 baiza, ¼ riala, ½ riala, 1 rial, 5 riali i 10 riali.

  10 USD = 3,8 OMR
  10 EUR = 4 OMR
  10 PLN = 0,9 OMR

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP podróżujący do Omanu zobowiązani są do posiadania wizy turystycznej. Należy o nią aplikować korzystając z rządowej strony internetowej evisa.rop.gov.om. Po założeniu profilu, uzupełnieniu go o wymagane dane osobowe i dokonaniu opłaty – 20 OMR, czyli około 175 złotych za 30-dniową wizę – wniosek będzie przesyłany do akceptacji. Jeżeli zostanie rozpatrzony pozytywnie, to dokument upoważniający do wjazdu na teren Omanu będzie przesłany drogą elektroniczną.

  Wiza wielokrotnego wjazdu kosztuje 50 OMR, jest ważna jest przez rok i uprawnia do trzytygodniowych pobytów (okres pomiędzy wyjazdem a kolejnym wjazdem musi wynosić 3 tygodnie). Okres ważności paszportu podróżującego ubiegającego się o wizę jednokrotną nie może być krótszy niż 6 miesięcy, a w przypadku wizy wielokrotnej – jeden rok.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się w podróż do Omanu zaleca się wykonanie szczepień ochronnych przeciwko błonicy, tężcowi i polio (ok. 150 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Szczepienie przeciwko żółtej febrze nie jest bezwzględnie wymagane, natomiast może być konieczne, gdy wjeżdża się na teren Omanu z innego kraju afrykańskiego. Koszt szczepienia przeciwko żółtej febrze to ok. 200 zł (każda dawka szczepionki). Ryzyko zakażenia malarią jest bardzo małe. Zalecane profilaktyka to repelenty przeciwko owadom. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Napiwki w Omanie są mile widziane. Szczególnie należy o nich pamiętać zwiedzając miejsca turystyczne. Zwyczajowo napiwki wynoszą ok. 10 – 15 % wartości usługi.

 7. Ceny jedzenia

 8. Jedzenie w Omanie jest stosunkowo tanie, a ceny zbliżone są do polskich. Najtaniej jest na lokalnych bazarach i małych restauracyjkach, w tzw. coffee shopach. Za posiłek w takim lokalu zapłacicie ok. 1 – 1,5 OMR, czyli ok. 10 – 15 złotych, za świeży sok ok. 0,5 –1 OMR, czyli 5 – 10 zł.
  Przykładowe ceny w sklepach: woda 1,5l – 0,2 OMR, piwo - 0,77 OMR, chleb – 0,38 OMR, herbata – 0,1 OMR, kawa – 0,2 OMR, cola 1,5 – OMR.

Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  W Omanie jedzenie nie jest zbyt zróżnicowane, ale za to bardzo smaczne i przede wszystkim niedrogie. Dominuje tu kuchnia indyjska i pakistańska, a najbardziej popularnym daniem jest curry. Oprócz restauracji, dobrze i tanio można zjeść w tzw. coffee barach, będących małymi knajpkami, które zazwyczaj oferują kilka dań, w których specjalizuje się kucharz. Potrawy przygotowywane są głównie z ryb ( w tym z rekinów), drobiu i baraniny. Jako, że kraj jest muzułmański, jedzenie wieprzowiny jest tu zakazane. Potrawy są doprawiane hojniej niż zazwyczaj jest to spotykane w krajach arabskich. Słynne są omańskie słodycze – zwłaszcza półpłynna chałwa i kandyzowane daktyle.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Położenie przy szlakach handlowych zadecydowało o rozwoju terenów dzisiejszego Omanu. Tutejsze kadzidła cieszyły się zainteresowaniem handlarzy już w II tysiącleciu p.n.e. Wtedy Oman był znaczącym ośrodkiem, z najważniejszym miastem Irem. Irem, „miasto o pozłacanych kolumnach”, jest wspomniane w Biblii i w Koranie. Długo uważano je za miasto mityczne, aż odkryto jego ruiny na pustyni. Kraj był wciąż narażony na najazdy perskie i waśnie plemienne. Oman w VII wieku przyjął islam w wersji umiarkowanej, zwanej ibadytyzmem. 1508-1648 to lata okupacji portugalskiej. Portugalczycy założyli w tym okresie Maskat – obecną stolicę kraju. Z tego czasu wywodzi się wiele budynków w stylach zwanych europejskim czy później kolonialnym. Turcy osmańscy wygnali Portugalczyków, a sami ulegli plemionom jemeńskim. To od Jemeńczyków, przybyłych w roku 1741, wywodzi się panująca dziś w Omanie dynastia. Omańczyków od innych Arabów oddziela pustynia, dlatego kraj rozwijał się otwarty raczej na wpływy od strony morza – handlarzy, kupców, Europejczyków, podróżników i odkrywców. Oman, jako dwa osobne sułtanaty: omanu i Maskatu, był w XIX wieku zależny od Wielkiej Brytanii. Formalna niepodległość była poparta traktatami o wzajemnej przyjaźni i nieagresji. W roku 1951 Wielka Brytania oficjalnie poświadczyła jedność Omanu jako niepodległego, zjednoczonego państwa. Ostateczne zjednoczenie przez sułtana Kabus Ibn Saida nastąpiło w roku 1975. Od lat 50. XX wieku trwa eksploatacja złóż roponośnych, co przyczyniło się do rozwoju ekonomicznego państwa.

 3. Geografia

 4. Oman leży w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Oman leżąc w Azji Południowo-Zachodniej należy do państw Bliskiego Wschodu. Od południa i od wschodu oblewają go wody Morza Arabskiego. Od północnego wschodu granicę stanowi Zatoka Omańska. Kraj jest wyżynny i górzysty. Wnętrze kraju zajmuje obszar nizinny, który zajmuje pustynia. Większość powierzchni kraju zajmują pustynie. Mimo, że Oman leży w obszarze klimatu zwrotnikowego, panuje tu klimat kontynentalny suchy. Temperatury są wysokie przez cały rok, od najzimniejszego stycznia (18-20 stopni) po najgorętszy sierpień (do 50 stopni na pustyni). Opady są niskie, jedynie na wybrzeżu od strony Oceanu Indyjskiego padają monsunowe deszcze. Przyczynia się to do rozwoju roślinności w tym rejonie. Tam rosną palmy kokosowe, podczas gdy na pozostałym obszarze kraju można spotkać jedynie akacje, orzechy, dęby. Świat zwierząt reprezentują udomowione wielbłądy dromadery, gazele, szakale i liczne gady. Oman to jedyny kraj bliskowschodni, gdzie troska o ochronę przyrody jest istotna.

 5. Kultura i religia

 6. Oman jest wyjątkowy pod wieloma względami. Od innych krajów Arabskich oddziela go pustynia, przez co tutejsza kultura rozwijała się w częściowej izolacji. Narodową religią jest islam, wyznawany przez około 86% mieszkańców. Wpływy islamskie są widoczne w każdym niemal aspekcie życia, takich jak na przykład kuchnia czy ubiór, ale także gościnność czy serdeczność. Te cechy Omańczycy bardzo u siebie cenią. Słynnym przedmiotem związanym z krajem jest handżar, czyli krótki, zakrzywiony sztylet. Pochwy sztyletów zazwyczaj są bogato zdobione rytymi ornamentami.
  Chociaż Oman dąży do nowoczesności, wpływy zachodnie są tu raczej ograniczone. Turyści poza enklawami są zobowiązani do przestrzegania panujących tu zasad obyczajowych. Co ważne, sytuacja w kraju jest stabilna. Sułtan Kabus Ibn Saida, panujący od bezkrwawego przewrotu w roku 1970, przyczynił się do rozwoju i modernizacji kraju. Sułtan, urodzony w roku 1940, jest jednocześnie premierem i ministrem kilku resortów. W kraju nie ma parlamentu ani wyborów, ustrój to monarchia absolutna. Jednocześnie, tradycyjnie ubrane kobiety mogą prowadzić samochody, pracować, mają czynne i bierne prawo wyborcze, osiągają ministerialne stanowiska. Omańczycy są przyjaźni, otwarci na turystów. Gościnność stawiają sobie za punkt honoru.

Zwiń
Wakacje

Oman - inspiracje podróżnicze

Podróż poza utartym szlakiem – Oman

Marzysz o podróży poza utartym szlakiem? Koniecznie obejrzyj nasz film z Omanu i zainspiruj się do podróży na Bliski Wschód! Zobacz jak może wyglądać trekking po górach Al-Hadżar, przejażdżka po pustyni Wahiba  Sands, czy brzegiem Morza Arabskiego. Wybierz się na orientalne wakacje w Omanie z Planet Escape!

Arabski suk – targuj się!

Pamiętaj, że podstawą handlu w krajach arabskich jest targowanie się! Z pewnością podczas wycieczki do Omanu na każdym suku spotkasz handlarzy zachęcających do zakupów na ich straganach. Prezentowane przez nich towary mogą zawrócić w głowie, ale koniecznie trzeba pamiętać o negocjacji cen. Nie zdziw się, gdy (oprócz supermarketów) nie zobaczycie cen nawet w sklepach spożywczych. To samo tyczy się podróżowania taksówkami – także i tu przed rozpoczęciem podróży należy ustalić cenę. Ponieważ z podróży do Omanu przywieść można wiele ciekawych i egzotycznych pamiątek, dobrze poćwiczyć wcześniej umiejętność targowania się.  Ale uwaga: jeśli nie chcesz dokonać zakupu, nie przystępuj do negocjacji – uważane jest to za niegrzeczne.

Zobacz niezwykły meczet w Maskacie

Wielki Meczet Sułtana Kabusa to pierwszy tak imponujący budynek, który wita rozpoczynających podróż do Omanu w Muskacie. Największa świątynia tego kraju nie liczy sobie – jak można by przypuszczać po jej architekturze – kilku wieków: zbudowana została w latach 1995-2001, a jej poświęcenie miało upamiętnić trzydziestolecie rządów sułtana Kabusa. Odwiedzenie tej oszałamiającej przepychem i ogromem budowli to obowiązkowy punkt wycieczki do Omanu – aż trudno uwierzyć, że pomieścić się tu może 20 tys. osób. Najwyższy minaret mierzy niemal 100 metrów wysokości, dywan, który pokrywa podłogę tkało 600 kobiet przez cztery lata, zaś salę rozświetla 35 żyrandoli, z których największy na długość 14 metrów. Od dekorujących mury wzorów geometrycznych i roślinnych zawrót głowy gwarantowany!

Zwiedź twierdze, forty i zamki

Podczas podroży po Omanie przekonasz się, że państwo to nie bez kozery nazywane jest krajem tysiąca fortów. Zamki, fortece, wieże strażnicze napotkać można niemal na każdym kroku. Część z nich zachowała się w bardzo dobrym stanie, po innych pozostały jedynie ruiny. Większość powstała w XVII i XVIII wieku, podczas panowania dynastii Al-Jariba. Na przestrzeni burzliwej historii Omanu strzegły one kraju przed najeźdźcami, a także zapewniały schronienie okolicznym mieszkańcom. Wczasy w Omanie nie byłyby pełne bez odwiedzenia przynajmniej kilku z nich, np. w Nizwie, Bahli czy Muskacie.

Wielki Kanion Arabski

Kontrasty spotykane podczas wakacji w Omanie mogą przyprawić o zawrót głowy: stojąc na najwyższym szczycie tego kraju, trzytysięczniku Jebel Shams, zajrzeć można do opadającego niemal pionowo kilometr w dół Wadi Ghul – Wielkiego Kanionu Arabskiego. To najgłębszy kanion na Bliskim Wschodzie i drugi najgłębszy na świecie, po wielkim Kanionie w Arizonie. Kilkusetmetrowe ściany opadające do doliny są widokiem naprawdę imponującym i pełnym majestatu.

Wejdź na najwyższy szczyt Omanu – Jebel Shams

Ten liczący około 3000 m n.p.m. szczyt to wspaniały punkt widokowy, skąd rozciąga się przepiękna panorama na otaczające góry oraz drugi najgłębszy kanion świata – Wielki Kanion Arabski. Jeśli nie jesteś zwolennikiem długich wspinaczek ta wiadomość na pewno Cię ucieszy – Jebel Shams można zdobyć samochodem! Po drodze podziwiać można ręcznie tkane dywany, to miejsce bowiem wybrali sobie tkacze na prezentację swoich wyrobów. Jeśli dywan nie zmieści się w Twoim bagażu, to wrzeciono wykonane z drewna jałowcowego może być poręczniejszą pamiątką z wakacji w Omanie!

Safari po pustyni Wahiba Sands

Ten kraj to spełnienie marzeń wszystkich kierowców uwielbiających jazdę offroad i 4×4. Zwłaszcza dla nich niezapomnianym punktem podróży po Omanie jest safari po pustyni: wszechobecny piasek tryskający spod kół, upalne słońce, wydmy przewyższające swym rozmiarem największe drapacze chmur, malownicze formacje utworzone przez czerwony i biały piasek, zmieniające się w zależności od pogody i pory roku… A gdy umilknie warkot samochodów,  otoczy Cię nieprzenikniona cisza. Dopełnieniem tej przygody może być nocleg w obozie, a nawet pod gołym niebem. Gościnni Beduini chętnie opowiedzą Ci o fascynującym, ale i niełatwym życiu wśród morza piasku.

Kuchnia Arabska

Kuchnia Omanu to przede wszystkim ryby i owoce morza: sardynki, rekiny, kraby, a także drób i baranina, przyprawione do smaku kardamonem, szafranem czy kurkumą. Podróżując po Omanie spróbuj koniecznie shuwa, czyli marynowanej mieszanki mięs z koźlęcia, barana i wielbłąda, przygotowywanej z sokiem z daktyli. Jeśli jesteś amatorem słodyczy, Oman to kraj dla Ciebie! Słynnym przysmakiem jest tu półpłynna chałwa, daktyle i płynne złoto, czyli miód. Posiłek nie może być kompletny bez owoców – w trakcie wycieczki po Omanie z pewnością zobaczysz obfitość granatów, bananów, brzoskwiń i cytrusów. A może dasz się namówić na łyk mleka wielbłądzic, sprzedawanego przez Beduinów?

Zapach kadzidła

W Omanie znajdują się cztery obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest szlak kadzidlany – starożytna sieć szlaków handlowych, rozpoczynająca się w okolicy dzisiejszego regionu Dhofar, wiodąca ku wybrzeżom Morza Śródziemnego. Przewożono tędy wonności produkowane z żywicy kadzidłowców, drzew występujących w tyko kilku miejscach na świecie. Służące celom kultowym kadzidło było tak cenne, że zapewniło Omanowi fortunę na tysiące lat przed odkryciem ropy naftowej. Koniecznie kup kadzidło z Salalah, aby z podróży do Omanu przywieść nieco orientalnych wspomnień, zaczarowanych w upojnym zapachu!

Żółwie na plażach Omanu

Przy okazji wizyty w Sur koniecznie odwiedź plaże R’as Al Hadd i R’as Al Junaiz! To właśnie tu przypływają żółwice morskie, aby składać jaja. Ponieważ robią to pod osłoną nocy, najlepiej proces ten obserwować po zmierzchu lub przed świtem. Podglądanie, w jaki sposób żółwice kopią półtorametrowej głębokości dół, w którym składają ponad sto jaj, z pewnością wzbogaci Twoją podróż po Omanie. Czy wiesz, że świeżo wyklute żółwiki, aby wpełznąć do morza, kierują się w stronę światła, czyli odbicia gwiazd na powierzchni wody? I że płeć żółwików zależy od temperatury piasku, w którym leżały jaja?

Najlepsze miejsca na nurkowanie w Omanie

Przybrzeżne wody Omanu, jako kraju bardzo niedawno odkrytego przez turystów, zachowały swoją dziewiczość. 1700 km linii brzegowej stwarza naprawdę wiele możliwości. Omańskie nurkowiska dzielą się na dwie strefy: północną i południową. O ile ta pierwsza, Morze Arabskie, polecana jest dla wszystkich, także początkujących miłośników podwodnych przygód, to ta druga – Zatoka Omańska – wymaga nieco większego doświadczenia. Gotowy na spotkanie z rekinem wielorybim, mantą czy humbakiem? A może chcesz odszukać legendarny, zaginiony okręt Vasco da Gamy? W czasie podróży po Omanie masz na to szansę!

Kiedy jechać do Omanu?

POGODA W OMANIE

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII