Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Francja
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Francji

Romantyczny Paryż i elitarne Saint Tropez

Od 8100 zł / os. 7 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Francja — Paryż, Saint Tropez

Paryż to miasto romantyków i artystów. Być może silnie kontrastuje z ekskluzywnym Saint Tropez, ale to właśnie ta kompozycja jest przepisem na idealne wakacje we Francji, podczas których w pełni doświadczycie atmosfery tego jedynego w swym rodzaju kraju! Dzień rozpoczniecie od typowo francuskiego śniadania, czyli maślanego croissanta i czarnej kawy, w ciągu dnia będziecie szukać Mona Lisy i Wenus z Milo w paryskim Luwrze, spacerować wzdłuż Sekwany i uliczkami Montmartre. Sił nabierzecie posilając się w znakomitych francuskich restauracjach, by dzień zwieńczyć lampką szampana na najwyższym piętrze Wieży Eiffla. Saint Tropez będzie natomiast wisienką na torcie tej francuskiej uczty. Czyż jest lepsze miejsce na wypoczynek niż to, gdzie słońce świeci ponad 300 dni w roku?

 • Sprawdź, jak smakują kasztany na Placu Pigalle
 • Wznieś toast lampką szampana na Wieży Eiffla
...

Z wizytą u księcia – Monako i Lazurowe Wybrzeże

Od 9200 zł / os. 8 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Monako, Francja — Monako, Saint Tropez

Niewielkie księstwo słynące z wielkiego luksusu – to oczywiście Monako. Najdroższe samochody, ekskluzywne jachty, przepych kreacji, kasyno w Monte Carlo, najsłynniejszy wyścig Grand Prix Formuły 1… A przy tym nieskazitelna czystość plaż Morza Śródziemnego, piękno i charakter Saint Tropez, dyskretna i profesjonalna obsługa hoteli gwarantują Gościom komfort i relaks na najwyższym poziomie. Wakacje we Francji i Monako zachwycą wszystkich, których marzenia i karta kredytowa nie poddają się limitom.

 • Odwiedź pałac zamieszkały przez Grimaldich, najstarszy w Europie ród władców
 • Zaszalej w ulubionym kasynie Jamesa Bonda w Monte Carlo
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +1

 3. Stolica

 4. Paryż

 5. Populacja

 6. 66,99 mln

 7. Powierzchnia

 8. 640 679 km2

 9. Język

 10. francuski

 11. Waluta

 12. Euro (1 EUR to 100 centów). Banknoty mają nominały 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 i 1 EUR, a monety 2 i 1 EUR, a także 50, 20, 10, 5, 2 i 1 centów.

  1 USD – 0,9 EUR
  1 PLN – 0,23 EUR

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Od obywateli RP, udających się do Francji, nie są wymagane ani wizy, ani nie przeprowadza się kontroli dokumentów, ponieważ oba te kraje należą do Unii Europejskiej. Nie zwalnia to jednak obywateli polskich od obowiązku posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego, który należy okazać na życzenie odpowiednich władz.

 3. Szczepienia

 4. Wakacje we Francji nie wymagają zrobienia szczepień obowiązkowych. Jak w przypadku niemal każdej podróży zaleca się szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł) oraz WZW typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepienia). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. W restauracjach i barach napiwek jest automatycznie wliczony do rachunku i wynosi 12–15% wartości zamówienia, jednak zwyczajowo zaokrągla się kwotę do góry i zostawia resztę na stoliku. Taksówkarze oczekują 10% więcej, niż wynosi zapłata.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia we Francji są dość wysokie, za podstawowe produkty płaci się znacznie więcej niż w Polsce.

  Przykładowe ceny:

  Woda mineralna 1,5 l – 1,5 EUR
  Piwo lokalne 0,33 l – 1,8 EUR
  Piwo importowane 0,33 l – 3 EUR
  Butelka wina – 7 EUR
  Kawa w kawiarni – 2 EUR
  Coca cola 0,5 l – 2,5 EUR
  Bagietka – od 0,5 EUR
  Pomarańcze 1 kg – 2,5 EUR
  Posiłek w lokalnej knajpce –14 EUR
  Posiłek w restauracji – od 20 EUR

 9. Ciekawostki
  • Na europejskim terytorium Francji obowiązuje jedna strefa czasowa, ale biorąc pod uwagę terytoria zamorskie – Martynikę, Gwadelupę, Polinezję Francuską, Gujanę Francuską, Reunion i Nową Kaledonię – we Francji jest łącznie dwanaście stref czasowych.
  • Językiem francuskim posługują się mieszkańcy 44 krajów, a w 23 jest to język urzędowy.
  • We Francji znajduje się ponad 30 tys. rond, co stanowi ponad połowę wszystkich rond na świecie.
  • Francuskie wynalazki, które zmieniły świat, to m.in. spadochron, stetoskop, balon (statek powietrzny), gilotyna, urządzenie do pasteryzacji oraz język Braille’a.
  • Ludwik XIX był królem przez 20 minut, tym samym wygrywając w rankingu na najkrócej panującego króla lub królową w historii świata.
  • We Francji można poślubić zmarłego. W latach 50. XX wieku zdecydowano, że w szczególnych okolicznościach należy zezwolić na małżeństwo z martwą osobą. Trzeba jednak udowodnić, że para zamierzała się pobrać oraz wysłać formalną prośbę do prezydenta. Od momentu uchwalenia prawa zarejestrowano ok. 1500 takich nietypowych małżeństw.
  • W XVII wieku kobiety mogły zgodnie z prawem wnieść o rozwód z powodu impotencji męża. Chcąc udowodnić swoją „niewinność” mężczyzna musiał stawić się przed panel ekspertów lub poprosić żonę o kolejną szansę. Prawo to zostało zniesione w 1677 roku.
  • Francuzi wierzą, że obrócenie bagietki do góry nogami przynosi pecha.
  • Liberte, Egalite, Fraternite („wolność, równość i braterstwo”) to narodowe motto Francji.
  • Pierwszy wyścig rowerowy Tour de France wystartował 5 lipca 1903 roku.
  • Każdego roku Francję odwiedza ok. 83 milionów turystów.
  • Przeciętny obywatel Francji zjada 24 kg sera i 500 ślimaków rocznie.
  • We francuskich sklepach można wybierać spośród 500 gatunków sera (chociaż niektóre źródła podają, że ich liczba dochodzi do nawet 1000), a kuchnia francuska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  • Francuzi podarowali USA Statuę Wolności z okazji 100-lecia ich niepodległości.
  • Wieża Eiffla jest malowana co 7 lat.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Kuchnia francuska jest znana na całym świecie dzięki swojej jakości i różnorodności, a także lekkiej nuty ekstrawagancji. Francuskie przysmaki, które niewątpliwie wzbudzają najwięcej emocji, to żabie udka, escargots (ślimaki) i foise gras (pasztet z kaczej wątróbki), podawane zazwyczaj jako przystawka. Te pierwsze najlepiej smakują pieczone w panierce, uprzednio odmoczone w piwie, natomiast ślimaki podaje się w maśle czosnkowym. Tradycyjne dania główne mogą składać się nawet z kilku wymyślnych potraw, m.in. pieczonej kaczki z pomarańczą, kurczaka nadziewanego orzechami, krewetek w śmietanie, warzywnych omletów, prażonych kasztanów, wędzonych ryb z karmelizowaną cebulką czy ratatouille – podsmażanych sezonowych warzyw posypanych mieszanką prowansalską. Warto spróbować także słonego kruchego ciasta z wytrawnym nadzieniem, placka loretańskiego (quiche lorraine) oraz gęstej zupy cebulowej. Do obiadu często podaje się tackę serów, na których punkcie Francuzi dosłownie szaleją. We Francji można spotkać setki odmian serów, a do najpopularniejszych należą camembert, roquefort, brie, chevre, valancay oraz szlachetny neufchatel.

  Na francuskich stołach królują również wina, które pije się codziennie do każdego posiłku – z wyjątkiem śniadania. Miejska legenda głosi, że z każdego punktu Francji odległość do najbliższej winnicy wynosi nie więcej niż 160 km. Najbardziej znane odmiany – cabernet sauvignon, pinot noir, chardonnay, merlot, carignan – można dostać niemal w każdym sklepie.

  Na uwagę zasługują słodkie do bólu desery oraz śniadania, które zwyczajowo je się na słodko z filiżanką mocnej czarnej kawy. Do wyboru są crepes, czyli cienkie naleśniki z konfiturą, karmelem, czekoladą i bitą śmietaną, rozpływające się w ustach eklerki i makaroniki, creme brulee, suflety czekoladowe z truskawkowym sosem lub torciki z kremami owocowymi. Na śniadania je się chrupiące croissanty, ciepłe bagietki z dżemem i maślane bułeczki.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Najstarsze ślady ludzkiej bytności na terenach dzisiejszej Francji sięgają czasów epoki lodowcowej. Koczowników przyciągały zapewniające bezpieczeństwo rozległe jaskinie, w których przy blasku ognia tworzyli na ścianach malowidła, m.in. takie, jak słynne malunki w jaskini Lascaux. Kilka wieków później, w ok. VI wieku p.n.e., pojawili się tu Celtowie, których w I wieku podbili Rzymianie, rozpoczynając przy tym kilkusetletnią romanizację i nazywając Celtów Galami. Kres cesarstwa zachodniorzymskiego przyniosły najazdy plemion germańskich oraz król Franków, Chlodwig I, który w 496 roku przyjął chrzest i podporządkował sobie całą Galię. Ale jego synowie podzielili frankofońskie państwo na cztery części, a zjednoczenia dokonał dopiero Karol Wielki, koronując się w 800 roku na cesarza – na krótko, bowiem traktat z Verdun, ponownie dzielący imperium, dał początek królestwom Francji, Burgundii i Niemiec.

  Następne lata obfitowały w krwawe wojny i konflikty: między Francją a Anglią toczyła się wojna stuletnia, do której zwycięstwa przyczyniła się ogłoszona później świętą Joanna D’Arc. W XVI wieku o dominację walczyli ze sobą katolicy i protestanccy hugenoci, wymordowani w noc św. Bartłomieja. Kraj do bankructwa doprowadziły absolutystyczne rządy króla Ludwika XIV, równocześnie początkując francuską erę kolonializmu. W latach największego rozkwitu kolonii, Francja i jej obszary zależne miały powierzchnię 11 mln km². Wiek XIX przyniósł Rewolucję Francuską i dyktatorskie rządy cesarza Napoleona Bonaparte, powstania podczas Wiosny Ludów oraz wojnę z Prusami. Francja zwycięsko wyszła z I wojny światowej, by w trakcie II wojny znaleźć się pod hitlerowską okupacją. Wyzwolony w 1944 roku kraj pod rządami Charlesa de Gaulle’a, targany wewnętrznymi konfliktami, stracił większość kolonii w Afryce. Dzisiejsza Francja jest republiką parlamentarno-prezydencką, wycofała się ze struktur NATO oraz przystąpiła do UE.

 3. Geografia

 4. Francja, trzecie co do wielkości państwo w Europie, jest położona w Europie Zachodniej. Od zachodu kraj oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, od północy – kanał La Manche oddziela od Wielkiej Brytanii, od południowego wschodu granicę stanowi Morze Śródziemne. Z tej strony Francję i Szwajcarię rozdzielają Alpy i najwyższy szczyt – Mont Blanc (4808 m n.p.m.), a od wschodniej strony Francja sąsiaduje też z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Monako i Włochami. Granicę z Hiszpanią i Andorą wyznaczają Pireneje. Departamenty zamorskie Francji to Gujana Francuska, Martynika, Gwadelupa, Reunion i Majotta, a zbiorowości zamorskie to Polinezja Francuska, Saint-Barthelemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon oraz Wallis i Futuna.

  Terytorium Francji cechuje zróżnicowany krajobraz i urozmaicona rzeźba terenu. Połowę obszarów zajmują niziny i pagórki, m.in. Nizina Francuska, która rozciąga się od wybrzeży Zatoki Biskajskiej do Cieśniny Kaletańskiej. Drugą połowę stanowią wyżyny i góry, m.in. Masyw Amorykański, Masyw Centralny, Pireneje i Alpy. Linia brzegowa Atlantyku jest urozmaicona, z dużą ilością zatok, półwyspów i rozsianych wysepek. Urodą zachwyca także linia brzegowa Morza Śródziemnego, tworząca Lazurowe Wybrzeże oraz największa francuska wyspa – Korsyka. Paryż, stolica Francji, leży w obszarze Basenu Paryskiego.

  We Francji metropolitarnej występuje klimat umiarkowany, cechujący się łagodną zimą (poza terenami górzystymi oraz Alzacją), i ciepłym latem. Na Lazurowym Wybrzeżu i Korsyce jest klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłą i deszczową zimą, na którą przypada ok. 10 mroźnych dni, oraz gorącym i suchym latem ze średnią temperaturą 22–26°C.

 5. Kultura i religia

 6. Francja jest państwem świeckim, bez żadnej oficjalnej religii. Dawniej nazywana „ostatnią córą Kościoła”, dziś gromadzi wielowyznaniowe społeczeństwo. Największą wspólnotą jest Kościół rzymskokatolicki, do którego przynależność deklaruje ok. 65% Francuzów – jednak praktykujących katolików jest mniej niż 12%. Ogromną popularnością cieszą się szkoły katolickie, uchodzące za symbol rzetelnej edukacji, a pięknych kościołów, w większości budowanych w średniowieczu, może pozazdrościć Francji niejeden pasjonat architektury sakralnej. Drugą największą pod względem ilości wyznawców religią jest islam, który praktykują głównie imigranci przybyli z dawnych francuskich kolonii. Żyje tu także ok. 700 tys. Żydów oraz mniejsze wspólnoty protestanckie czy prawosławne. Kilka procent Francuzów deklaruje ateizm, w większości są to ludzie młodzi. We Francji coraz powszechniejsze staje się zjawisko konwersji religijnej, najsilniej widoczne między katolikami i muzułmanami – wbrew pozorom, konwersja działa w obie strony.

  Od XVII wieku Francja była centralnym ośrodkiem kultury europejskiej. Od panowania króla Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce, na rozwój kultury francuskiej i sprowadzanie do kraju dzieł wybitnych artystów, przeznaczano fortunę. Francja wyrosła na stolicę mody i sztuki europejskiej, i nie sposób przecenić wkładu, jaki wnieśli do światowej kultury francuscy malarze, pisarze, projektanci mody, muzycy czy aktorzy. Nazwiska pisarzy: Hugo, Flaubert, Balzac, Dumas, Moliere, Camus, projektantów mody: Saint-Laurent, Chanel, Dior, czy malarzy takich jak Monet, Cezanne i Delacroix, są znane na całym świecie.

  Francuzi słyną z otwartego i bezpośredniego podejścia w relacjach społecznych, nie ma dla nich tematów tabu (oprócz ich zarobków), co może nieco mierzić zdystansowanych Polaków przyzwyczajonych do small talk o pogodzie. Francuzi mają w zwyczaju całować na powitanie w oba policzki, a ilość bisou bisou jest zależna od danego regionu.

Zwiń
Wakacje

Inspiracje podróży do Francji

Kiedy jechać do Francji?

POGODA WE FRANCJI

Francja jest jednym z największych europejskich krajów i z uwagi na swoją wielkość oraz ukształtowanie terenu jej klimat jest silnie zróżnicowany. Znajdują się tutaj zarówno tereny wysokogórskie, alpejskie, na których pokrywa śnieżna zalega przez cały rok tworząc idealne warunki do uprawiania sportów zimowych, jak i śródziemnomorskie regiony południa charakteryzujące się łagodnymi zimami i upalnymi latami z temperaturą przekraczającą 30°C. Najwięcej opadów na południu występuje w okresie zimowym, podczas którego temperatura rzadko spada poniżej dwucyfrowych wartości. W okresie letnim można spotkać się z niewielką ich ilością pojawiającą się najczęściej wraz z gwałtownymi, przejściowymi burzami. Północ kraju, ze stolicą – Paryżem – charakteryzuje się klimatem umiarkowanym, na który silnie oddziałuje ocean, sumy opadów są tu wyższe niż w pozostałych częściach państwa, a zimy łagodne.
Najlepszą porą na zwiedzanie oraz plażowanie na południowych plażach Lazurowego Wybrzeża to okres od połowy wiosny do połowy jesieni (kwiecień – październik). Francuskie miasta najlepiej odwiedzać wiosną oraz jesienią, kiedy temperatury są znacznie łagodniejsze, a kolory wiosny oraz jesieni ozdabiają miejskie pejzaże. Znane na cały świat lawendowe pola Prowansji kwitną od połowy czerwca do połowy sierpnia.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII